user img
dr inż. Mateusz Wirwicki
Jednostka
Wydział Inżynierii Mechanicznej
Komórka
Katedra Mechatroniki i Maszyn Roboczych
Stanowisko
Adiunkt
Budynek
RCI
Pokój
B 116 / 1 PIĘTRO
Dyscypliny
Inżynieria mechaniczna
Opis sylwetki

W roku 2010 ukończyłem studia inżynierskie i magisterskie na Uniwersytecie Technologiczno – Przyrodniczym im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich (Wydział Inżynierii Mechanicznej, specjalizacja – Metody komputerowe w projektowaniu układów mechanicznych).

W roku 2016 uzyskałem stopień doktora nauk techniczny w dyscyplinie Budowa i eksploatacja maszyn. W chwili obecnej pracuje na Politechnice Bydgoskiej na stanowisku Adiunkta w Katedrze Mechatroniki i Maszyn Roboczych. Praca ta pozwoliła mi zaspokoić wrodzoną ciekawość wobec świata i procesów jakie w nim zachodzą. W roku 2015 uczestniczyłem w programie realizowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Top500 Innowators”, mającym na celu podniesienie kwalifikacji w zakresie współpracy z gospodarką oraz komercjalizacją wyników badań. Odbyłem kilkumiesięczny staż na Uniwersytecie Stanforda, który mieści się w samym centrum Doliny Krzemowej. Dzięki współpracy z wybitnymi metodykami i nauczycielami poznałem Design Thinking – metodykę, która zrewolucjonizowała podejście do rozwiązywania problemów przedsiębiorców i skupiła się na użytkowniku końcowym (UX). Swoją wiedzę wykorzystuję we współpracy z przedsiębiorcami – realizowałem projekty komercyjne oraz szkolenia, warsztaty dla przedsiębiorstw i studentów w całej Polsce. Uczestniczyłem w międzynarodowym projekcie „DiamonDT” – Akademia Design Thinking, którego celem było stworzenie ścieżki dydaktycznej opartej o metodykę Design Thinking.

Prywatnie jestem zakochany w żeglarstwie, turystyce górskiej oraz w BMW R75/7 z 1976r.

Obszary badawcze

Dorobek i zainteresowania naukowe mieszczą się w zakresie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria mechaniczna i dotyczą połączeń klejonych zęba naturalnego z dwutlenkiem cyrkonu oraz druku tytanu metodą DMLS stosowaną w medycynie.

Dokonania naukowe

Udział w projektach badawczych:

Projekt Badawczo – Rozwojowy GEKON realizowany w ramach NCBR i NFOŚiGW. Temat: „Opracowanie i wdrożenie technologii rozdrabniania i dewulkanizacji zużytych opon samochodowych dla ich recyklingu materiałowego i surowcowego”.

Realizacja kilku projektów badawczych realizowany w ramach „Design Thinking Workspace – Pracownia Szybkiego Prototypowania”.

Udział w łącznie 100 zleceniach B+R (badania zlecone i opinie o innowacyjności) dla różnych przedsiębiorstw z różnych branż z całej Polski.

Staż naukowy:

Odbyłem staż naukowy na Wydziale Mechaniki i Energetyki Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Rolniczego

Publikacje
  1. Wirwicki Mateusz, Analysis of the impact of the machining method and material environmental conditions on the strength of ZrO2, Journal of Materials Research and Technology, 2020
  2. Karolewska Karolina, Ligaj Bogdan, Wirwicki Mateusz, Szala Grzegorz, Strength analysis of Ti6Al4V titanium alloy produced by the use of additive manufacturing method under static load conditions, Journal of Materials Research and Technology, 2019
  3. Mateusz Wirwicki, Two-parametric analysis of the Weibull distribution strength of advanced ceramics materials, E3S Web of conferences, 2018