Wydział Inżynierii Mechanicznej Politechniki Bydgoskiej wyłonił najlepszych konstruktorów!
07 czerwca 2023

6 czerwca odbył się finał II edycji konkursu eWIM – projektuj i buduj z nami pojazd elektryczny organizowany przez Wydział Inżynierii Mechanicznej Politechniki Bydgoskiej. Zespoły z 28 szkół ponadpodstawowych przez ostatnie miesiące intensywnie budowały pojazdy elektryczne. Uczniowie w tym czasie mieli możliwość skorzystania z licencji edukacyjnych oprogramowania inżynierskiego Solidworks dzięki firmie DPS Software.

Finał konkursu miał miejsce na Kampusie Politechniki Bydgoskiej. Specjalnie na ten dzień przygotowano tor przeszkód, na którym ścigały się pojazdy elektryczne zbudowane przez uczniów. Slalomy, tunele, rampy, labirynty i śliskie nawierzchnie stanowiły trudne wyzwanie jakim podołać musiały pojazdy młodych konstruktorów. Emocjonujące wyścigi nie stanowiły jedynej konkurencji. Pojazdy oceniane były również pod względem zastosowanych rozwiązań, materiałów i technologii wykonania. Oceny dokonywali Dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej dr hab. inż. Piotr Aleksandrowicz prof. PBŚ oraz prof. dr hab. inż. Dariusz Skibicki. Wytypowano 3 najlepsze pojazdy oraz wyróżniono dodatkowo 5 zespołów. Po zakończeniu konkurencji zorganizowano przejazd pokazowy, podczas którego wszyscy uczniowie przejechali na swoich konstrukcjach pod scenę finałową.

Wydarzeniu towarzyszył piknik techniczny. Wydział Inżynierii Mechanicznej oraz Koło Naukowe Pojazdów Szynowych przygotowały stanowiska wystawowe. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie Laboratorium Badań Materiałów i Konstrukcji. Firma Makita zaprezentowała wystawowe demobusy w których można było przetestować najnowsze narzędzia. Dzięki uprzejmości firmy zawodnicy mogli także dokonywać napraw narzędziami marki Makita w namiocie technicznym. Na stoisku firmy TFKable można było obejrzeć film przedstawiający najnowocześniejsze laboratorium badawcze w Europie dla kabli średnich i wysokich napięć oraz procesy produkcyjne. Ogromne zainteresowanie budziły próbki kabli ekstra wysokich napięć oraz możliwość budowy z klocków lego i pianek modelu wiatraka energetycznego. Przy stoisku DPS Software była możliwość zapoznania się z procesem skanowania 3D i modelowania CAD w programie inżynierskim. PESA Bydgoszcz SA zaprezentowała nowoczesne narzędzia wykorzystywane w projektowaniu i komunikacji z klientem. Odwiedzający mieli możliwość wirtualnego spacerowania po wnętrzu pociągu i zapoznania z konfiguratorem platformy. Specjalnie na finał konkursu eWIM przyjechał samochód Roadshow od Huawei. Na placu nie zabrakło także prezentacji samochodu elektrycznego dzięki BMW Dynamic Motors Bydgoszcz.  Swoje stoisko zaprezentowała także 8 Kujawsko Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej. W ten pełny słońca dzień pragnienie gasiły schłodzone napoje od Red Bull.

Po pełnych emocji przejazdach finałowych na torze przeszkód oraz ocenie jury rozwiązań technicznych nadszedł czas na podsumowanie:

Zwycięzcami poszczególnych kategorii zostali:

Kategoria PROJEKTOWA:

1 miejsce: Zespół Szkół Technicznych w Grudziądzu

2 miejsce: Zespół Szkół Samochodowych we Włocławku

3 miejsce: LO Towarzystwa Salezjańskiego w Bydgoszczy

Wyróżnienia: V Liceum Ogólnokształcące w Toruniu, Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie Krajeńskim, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Bydgoszczy, XV Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy, I Liceum Ogólnokształcące w Nakle nad Notecią.

Fundatorem nagród w kategorii projektowej był Wydział Inżynierii Mechanicznej Politechniki Bydgoskiej oraz firma Makita.

Nagrodę dodatkową w tej kategorii przyznała firma PESA Bydgoszcz SA wyróżniając Zespół Szkół Technicznych w Grudziądzu.

Kategoria TOR PRZESZKÓD:

1 miejsce: Zespół Szkół Samochodowych we Włocławku

2 miejsce: Zespół Szkół Technicznych w Żninie

3 miejsce: Szkoła Technicznych Zespołu Szkół BZDZ w Kołaczkowie

Nagrody w kategorii tor przeszkód ufundowała firma Tele-Fonika Kable S.A.

Dodatkową atrakcją były konkursy pod hasłem miniGAMES w których nagrodzono najlepszych uczestników:

• Składanie konstrukcji z dokumentacji technicznej: Jakub Kaczmarek, Adam Wróblewski – Zespół Szkół Samochodowych w Toruniu
  • Modelowanie 3D w programie Solidworks: Jakub Kaczmarek – Zespół Szkół Samochodowych w Toruniu
  • Przejazd po mini torze: Weronika Korpal – Zespół Szkół w Łobżenicy
  • Lot dronem FPV na symulatorze: Oskar Gawrysiak – Zespół Szkół Samochodowych we Włocławku

Składamy serdeczne podziękowania dla partnerów konkursu za wsparcie, zaangażowanie i czynny udział podczas finału konkursu: Makita, Tele-Fonika Kable S.A., DPS Software Sp. z o.o., PESA Bydgoszcz SA, Altacover, Huawei, BMW Dynamic Motors Bydgoszcz, 8 Kujawsko Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej.

Wszystkich młodych konstruktorów zapraszamy do kontynuowania rozwoju swoich technicznych zainteresowań na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn, na Wydziale Inżynierii Mechanicznej Politechniki Bydgoskiej.