Praca dyplomowa „Projekt samoczynnych uchwytów klinowych do badań statycznych i dynamicznych na potrzeby kolejnictwa”
30 kwietnia 2024

W dniu 2 lutego 2024 r. na Wydziale Inżynierii Mechanicznej PBŚ odbyła się obrona pracy inżynierskiej Pana Marka Rękasa, studenta studiów pierwszego stopnia na kierunku mechanika i budowa maszyn, pt. „Projekt samoczynnych uchwytów klinowych do badań statycznych i dynamicznych na potrzeby kolejnictwa”.

Praca ta stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie rynku na realizację prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez zespół Laboratorium Badań Materiałów i Konstrukcji WIM PBŚ kierowany przez prof. dr. hab. inż. Stanisława Mrozińskiego.

Wyzwaniem dla realizacji tej pracy był zakres siły przenoszonej przez układ siłownik-uchwyt wynoszący ±1 MN (dla obciążeń statycznych, jak i dynamicznych).

Efektem zrealizowanej pracy inżynierskiej jest pełen proces projektowo-konstrukcyjny przeprowadzony przez inż. Marka Rękasa obejmujący wykonanie dokumentacji konstrukcyjnej uchwytów, ich weryfikację obliczeniową, w tym symulacje metodą elementów skończonych, nadzór nad ich wykonaniem oraz wdrożenie do realizacji badań wytrzymałościowych z wykorzystaniem siłownika o sile maksymalnej ±1 000 000 N.

Rynkowa wartość zrealizowanego projektu szacowana jest na około 220 tysięcy złotych.

Serdecznie dziękujemy firmie Vossloh Cogifer Polska Sp. z o. o., w szczególności jej przedstawicielowi, Panu mgr. inż. Krzysztofowi Matuszewskiemu, za pomoc w wykonaniu uchwytów.