Zespoły pracowników naukowych oraz studentów kierunku Inżynieria OZE Wydziału Inżynierii Mechanicznej Politechniki Bydgoskiej ze wsparciem lidera branży OZE
28 czerwca 2022

Współpraca biznesu i nauki szansą na innowacje w obszarze OZE. Ruszyła pierwsza edycja programu grantowego organizowanego przez ONDE SA. Za kilka miesięcy poznamy efekty projektów badawczych. Miło nam poinformować że wśród 10 wyróżnionych projektów, 3 projekty będą realizować studenci kierunku Inżynieria OZE Wydziału Inżynierii Mechanicznej Politechniki Bydgoskiej. O szczegółach poinformujemy wkrótce.

Poprawa stanu technicznego sieci poprzez samobilansujące się obszary energetyczne, opracowanie urządzenia poprawiającego parametry jakości energii u prosumentów, czy oświetlanie ulic i chodników przy pomocy biologicznego światła emitowanego przez grzyby? To tylko kilka z tematów projektów badawczych, nad którymi właśnie zaczynają pracować młodzi naukowcy, wyłonieni w ramach programu grantowego SOFIA.

 

- Odnawialne źródła są najtańszym źródłem energii, ale mogą funkcjonować jeszcze lepiej, generować niższe koszty lub dodatkowe przychody, ktoś jednak musi podejmować wysiłek analityczny przyspieszający zmiany, a ktoś inny musi ten wysiłek wspierać. To właśnie rola dla odpowiedzialnego biznesu, bo taki mariaż sprzyja zrównoważonemu rozwojowi.– mówi Piotr Gutowski, Wiceprezes ONDE SA. – Od lat uczestniczymy w inicjatywach edukacyjnych, zwłaszcza tych budujących świadomość ekologiczną, bo to obszar nam najbliższy. Zeszłoroczny debiut giełdowy i dynamiczny rozwój ONDE sprawił, że postanowiliśmy rozpocząć realizację własnych programów stypendialnych.

Program grantowy SOFIA (Science Onde Flow Innovation Academy) skierowany jest do osób, które swoją wiedzę chcą przekuć na projekty naukowo-badawcze związane z tematyką OZE. Pula środków przeznaczonych na stypendia wynosi 200 000. Zgłoszenia pokrywają dziewięć bloków tematycznych, ogłoszonych w tegorocznej edycji. Zgodnie z harmonogramem programu, pierwsze efekty prac poznamy już w sierpniu, na finał będziemy musieli poczekać trochę dłużej, bo do listopada.

Program zainicjowany został przez giełdowa spółkę ONDE SA, lidera branży odnawialnych źródeł energii, do współpracy włączyli się również HUAWEI, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Bydgoska, Politechnika Warszawska oraz Stowarzyszenie z Energią o Prawie.

 

- Transformacja energetyczna jest jednym z najważniejszych wyzwań naszych czasów. Ekologiczne formy zasilania m.in. z zakresu OZE są zaś kluczowe, jeśli chcemy zadbać o zdrową przyszłość naszej planety, naszych dzieci oraz wnuków. Ogromny wkład w rozwój tych innowacyjnych rozwiązań może mieć właśnie to młode, pełne pomysłów, pokolenie. Bardzo cieszę się, że możemy być częścią inicjatywy, która ma za zadanie wspomagać ich kreatywność oraz zaangażowanie w rozwój zielonych technologii. Jako Huawei od lat wspieramy inicjatywy edukacyjne dla młodych talentów i wsparcie Programu Grantowego SOFIA to kolejny ważny krok obok takich inicjatyw Huawei jak Seed for the Future czy ICT Academy, na drodze do zbudowania silnego ekosystemu polskich innowatorów. – mówi Ryszard Hordyński, Dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska.

Program grantowy SOFIA jest jednym z filarów uruchomionego w zeszłym roku projektu ONDE FLOW. W ramach edukacyjnej inicjatywy, Spółka ONDE pracuje również nad opracowaniem materiałów edukacyjnych z obszaru energii odnawialnych dla szkół, uruchomiła pierwszy w Polsce prywatny filtrator antysmogowy w Toruniu, współpracuje z Akademią Energii, inicjuje warsztaty i wizyty studyjne dla kół naukowych. Ambasadorem ONDE FLOW jest Mateusz Kusznierewicz, polski żeglarz sportowy, mistrz olimpijski i mistrz świata.

 

ONDE jest czołowym generalnym wykonawcą farm wiatrowych i fotowoltaicznych w Polsce z niemal 80-proc udziałem tego typu realizacji w przychodach w 2021. Spółka ma niemal 60 proc. udział w rynku budowy farm wiatrowych oraz 10 proc. w budowie farm fotowoltaicznych w Polsce, zrealizowała ponad 350 inwestycji OZE o łącznej mocy przekraczającej 3 GW. ONDE jest pierwszą w Polsce firmą z branży OZE, która uzyskała certyfikat EMAS – najwyższe unijne wyróżnienie w zakresie ekologii i najbardziej wiarygodny ze standardów zarządzania środowiskowego w Unii Europejskiej. ONDE jest częścią Grupy Kapitałowej ERBUD - jednej z największych polskich grup budowlanych z ponad 30-letnim doświadczeniem na rynku polskim oraz w krajach Europy Zachodniej.

Więcej informacji:

https://www.ondeflow.pl/

 

Kierunek studiów inżynierskich Inżynieria OZE został utworzony w roku 2012 roku. W ciągu ostatnich kilku lat kierunek ukończyło kilkuset absolwentów, którzy zasilili prężnie rozwijającą się branżę energetyki odnawialnej. Zapraszamy maturzystów do rekrutacji na ten kierunek studiów!

Więcej informacji

Rekrutacja: https://pbs.edu.pl/pl/oferta-dydaktyczna/kierunek/inzynieria-odnawialnych-zrodel-energii/inzynierskie-i-stopnia/stacjonarne

FB: https://www.facebook.com/inzynieriaoze