Zajęcia terenowe w największej w Polsce elektrowni szczytowo-pompowej Żarnowiec
02 grudnia 2022

Studenci Wydziału Inżynierii Mechanicznej z Kierunku Mechatronika i Inżynieria Odnawialnych Źródeł Energii uczestniczyli wraz z opiekunami dr inż. Robertem Kasnerem, dr inż. Danielem Perczyńskim oraz dr hab. inż. Marcinem Zastempowskim, prof., PBŚ w zajęciach terenowych w największej w Polsce elektrowni szczytowo-pompowej Żarnowiec, położonej nad Jeziorem Żarnowieckim, w Czymanowie (woj. pomorskie). Zajęcia realizowane były w zakresie Automatyzacji procesów przemysłowych i Odnawialnych źródeł energii.
Elektrownia została uruchomiona w 1983 roku. W początkowym okresie miała spełniać rolę akumulatora energii dla powstającej w pobliskim Kartoszynie Elektrowni Jądrowej Żarnowiec.  Górny zbiornik wodny elektrowni stanowi zbiornik Czymanowo wybudowany w miejscu dawnej wsi Kolkowo. Jest to sztuczne jezioro o powierzchni 135 ha i pojemności 13,8 mln m3, co pozwala na zgromadzenie 3,6 GWh energii elektrycznej. Zbiornik dolny stanowi natomiast Jezioro Żarnowieckie.
Elektrownia wyposażona jest w cztery jednakowe hydrozespoły odwracalne o mocy dla pracy turbinowej 4 x 179 MW, co daje 716 MW oraz dla pracy pompowej 4 x 200 MW  (800 MW).