Wizyta studyjna studentów VII sem. kierunku transport w ramach zajęć z towaroznawstwa w firmie LIFOCOLOR FARBPLAST Sp. z o.o. oraz HANPLAST Sp. z o.o.
14 grudnia 2023

W dniu 7 grudnia 2023 roku studenci VII semestru na kierunku Transport wraz z dr. inż. Piotrem Czyżewskim w ramach zajęć z Towaroznawstwa odbyli wizytę studyjną w firmach Lifocolor Farbplast Sp. z o.o. oraz Hanplast Sp. z o.o. posiadających siedziby w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym.

W firmie Lifocolor Farbplast studenci mogli zapoznać się z procesami projektowania i wytwarzania dodatków specjalnych do tworzyw polimerowych. Dyrektor Piotr Bieliński opowiedział o branży przetwórstwa tworzyw polimerowych oraz przedstawił systemy zarządzania przedsiębiorstwem oraz systemy sprzedaży produktów w firmie. Szef działu produkcyjnego Tomasz Pawlak przedstawił kluczowe elementy procesów produkcyjnych dodatków barwiących. Dr inż. Lycyna Głowacka-Reszka przedstawiła sposoby projektowania nowych barwników oraz metody ich oceny w dziale badawczo-rozwojowym firmy.

W firmie Hanplast absolwent naszego wydziału, szef działu technologicznego pan Robert Powalisz przedstawił obszar działań przedsiębiorstwa. Następnie studenci poznali procesy produkcyjne realizowane w przedsiębiorstwie. Studenci zapoznali się z procesem wtryskiwania realizowanym w firmie, stosowanymi narzędziami przetwórczymi, procesami automatyzacji wykorzystywanymi do przenoszenia i pakowania produktów, systemami transportującymi surowce oraz magazynami wysokiego składowania. Na deser przyszli absolwenci poznali procesy produkcyjne związane wytwarzaniem paneli fotowoltaicznych w tym innowacyjnych rozwiązań w postaci dachówek zdolnych do produkowania energii elektrycznej.

Wizyta w obu przedsiębirstwach pozwoliła zapoznać się przyszłym absolwentom z innowacyjnymi technologiami oraz całym łańcuchem produkcyjnym produktów końcowych, z którymi mają kontakt w życiu codziennym.

Serdeczne podziękowania dla firmy Lifocolor Farbplast Sp. z o.o. oraz Hanplast Sp. z o.o. za ciepłe przyjęcie i profesjonalne przygotowanie wizyty studyjnej.