Wernisaż Wzornictwa UTP w Lubostroniu
24 sierpnia 2020

30 sierpnia 2020 roku o godz. 17.00 zapraszamy do Lubostronia na wernisaż Ewy Raczyńskiej-Mąkowskiej "WYPATRYWANIE".

Wystawa jest częścią CCLXIX Koncertu Pałacowego z cyklu "Koncerty Pałacowe - Niedzielne Spotkania Rodzinne".

Nadchodząca wiosna 2020 roku, jak każda wiosna, miała być wypatrywana przeze mnie z wiarą w moc jej światła, ciepła, energii, rozedrgania dającego impuls...Wypatrywana dla swoistego corocznego catharsis, szukana pośród pierwszych promieni słońca na śniegu, wypatrywana gdzieś poza zmrożonym horyzontem.
Wypatrywanie zmieniło się w tym roku...w szukanie siebie, w sobie, w wyglądanie obcego, które nadchodzi, które chcę oswoić, nie uciekać. Wypatrywanie tego co ważne, co buduje, odnajdywanie tego co obok, najbliżej... Spoglądanie w dal, bo tam jaśniej, bo tam lepiej...może. I wreszcie wypatrywanie najważniejszego - nadziei.
Znalazłam...

Ewa Raczyńska-Mąkowska
Ukończyła w 1987 roku Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, a w 1996 Urbanistykę na Politechnice Warszawskiej. Przez wiele lat pracowała w służbach konserwatorskich, a w latach 1991-1999 była Miejskim Konserwatorem Zabytków w Bydgoszczy. W tym czasie zainicjowała proces zwrócenia miasta ku rzece, pracując m.in. nad programem rewitalizacji Wyspy Młyńskiej. Następnie przez 15 lat prowadziła własne studio projektowe PRO-COM specjalizujące się w opracowaniach kolorystycznych i renowacjach obiektów architektury na terenie całego kraju.
Obecnie pracuje w Katedrze Wzornictwa na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym, gdzie prowadzi pracownię kształtowania przestrzeni, dzieląc się swoim wieloletnim doświadczeniem z młodymi designerami. Jest doktorem nauk technicznych w dziedzinie architektury.
Oprócz pracy na uczelni, czynnie projektuje, zajmuje się malarstwem, fotografią, badaniami nad wizualnością i rewitalizacją miast, projektowaniem prospołecznym. Jest autorką kilkuset projektów, w tym także nagrodzonych w konkursach branżowych.
Interesuje się rewitalizacją i kształtowaniem przestrzeni miejskich, znaczeniem miejsca, partycypacją społeczną oraz rewitalizacją przez sztukę. Jest autorką i współautorką wielu tekstów związanych z obszarami jej zainteresowań.
Działa w kilku stowarzyszeniach zawodowych i społecznych. Jest członkinią Rady do Spraw Estetyki przy Prezydencie Bydgoszczy.
Malarstwo towarzyszy artystce przez całe życie. Realizuje zróżnicowane serie prac, poszukując najbardziej optymalnych dla siebie w danej chwili środków wyrazu. Zmienność nastrojów, bieżąca refleksja, przeżycia i inspiracje - to wszystko pozwala na swobodne czerpanie, eksperymentowanie bazujące na własnych zasobach wewnętrznych. Prezentowana seria prac powstała podczas izolacji związanej z pandemią coronawirusa wiosną 2020 roku.