Warsztaty dla szkół średnich na WIM
11 stycznia 2024

Dnia 10 stycznia gościliśmy uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy. W pierwszej kolejności uczniowie zwiedzili Laboratorium Badań Materiałów i Konstrukcji oraz Laboratorium Technik Wytwarzania. Przybliżona została wiedza z zakresu badań materiałów i konstrukcji z wykorzystaniem maszyn wytrzymałościowych oraz pokazanie wielkogabarytowego stanowiska do badań dużych obiektów. Odwiedzający mieli również możliwość przeprowadzenia procesu recyklingu tworzyw sztucznych uzyskując recyklat, który z wykorzystaniem wtryskarki posłużył do wytworzenia nowych elementów.  Wykonane samodzielnie łopatki z logo Wydziału Inżynierii Mechanicznej uczniowie mogli zabrać do domu. Atrakcję stanowił także symulator spawania oraz wykonanie spoin z użyciem okularów VR. Kolejnym etapem była wizyta w sali komputerowej i poznanie namiastki projektowania maszyn i urządzeń w specjalistycznym oprogramowaniu inżynierskim. Zaprezentowano także nowopowstałe w ostatnim czasie inwestycje, zrealizowane na Politechnice Bydgoskiej. W Akademickim Centrum Sportu otwarto drzwi do nowoczesnych pomieszczeń fitnessu, siłowni, trójboju. Widok z trybun głównej sali odzwierciedlił ogromną powierzchnię do ćwiczeń, na której równolegle mogą odbywać się aż 3 turnieje piłki siatkowej. Ostatni element wizyty stanowił wykład profesora Dariusza Skibickiego pt. „Naukowiec czy artysta, czyli kim jest inżynier?” podczas którego podkreślono istotną rolę jaką stanowi praca inżynierów w otaczającej nas rzeczywistości.