Studenci pierwszego i drugiego roku kierunku IOŹE na obiektach z systemami OŹE na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy
06 grudnia 2023

Pierwszego grudnia studenci pierwszego i drugiego roku zwiedzali wybrane obiekty z systemami OZE na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy. Pierwszym z nich była Mała Elektrownia Wodna „Kujawska” zlokalizowana na kanale Brdy Młyńskiej przy ul. Mennica 2A w rejonie starego miasta. Warto wiedzieć zwiedzając wyspę Młyńską, że ta mała elektrownia wodna powstała w obecnej postaci w grudniu 1998 w wyniku modernizacji istniejącej siłowni wodnej pobudowanej jeszcze w pierwszej wojnie światowej. Elektrownia mieści się w budynku dawnej „Kaszarni”. Sam budynek powstał w 1896 roku na starych fundamentach poprzedniego młyna tuż obok Jazu Farnego, który odpowiada za utrzymanie odpowiedniego poziomu wody na opływającej wyspę Młynówce. Energia elektryczna wyprodukowana w MEW w całości jest dostarczana do sieci Zakładu Energetycznego w Bydgoszczy. Kilka turbin wodnych w tej elektrowni po kilku ostatnich modernizacjach ma całkowitą moc około 500 kW. Produkowana ekologiczna energia elektryczna pozwala zmniejszyć emisję szkodliwego dwutlenku węgla do atmosfery o blisko 5,5 ton rocznie w stosunku do energii wyprodukowanej z węgla w elektrowniach konwencjonalnych.

Drugim obiektem zwiedzanym przez studentów podczas wycieczki były Młyny Rothera. Mało kto wie, że poza aspektami kulturalnymi i wystawowymi to bardzo nowoczesny budynek wyposażony w innowacyjny system zarządzania energią i procesami użytkowymi. Zwiedzając ten budek od strony technicznej studenci przekonali się, że współczesne budynki to nie tylko układy OZE, czy nowoczesne systemy wentylacji z mechanicznej z odzyskiem energii. Takimi systemami z taką kubaturą trzeba zarządzać. Szczególnie w tak dużych obiektach z taką charakterystyką użytkowania. Szczególnie jest to trudne w historycznych budynkach które przeszły rewitalizacje. Młyny Rothera pochodzą z lat 1848-1849 i mają 12 844,84 m2 powierzchni użytkowej. W Młynach Rothera funkcjonuje innowacyjny system sterowania oświetleniem, a także system sterowania ogrzewaniem i chłodzeniem (w tym: czujniki jakości powietrza jak i klimakonwektory). Ponadto posiada możliwość sterowania i wizualizacji pracy systemu. Całość systemu zarządzania jest zintegrowana z urządzeniami pomiarowymi, w tym z licznikami energii elektrycznej, licznikami wody, centralami wentylacyjnymi, UPS, generatorem prądu, hydroforem, analizatorem sieci, centralą wykrywania gazu, fontannami, agregatem wody lodowej, sterownikiem podgrzewania dachu i podjazdu. Po co to jest potrzebne? Aby oszczędzać energię! Można stosować harmonogram oświetlania i ogrzewania poszczególnych pomieszczeń tego ogromnego przecież budynku w zależności od zaplanowanych imprez. Obiekt w okresie letnim wykorzystuje wodę z Brdy na cele klimatyzacji.