Naukowcy UTP w Bydgoszczy projektują respirator
08 kwietnia 2020

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy zainicjował opracowanie projektu respiratora o prostej konstrukcji.

W tym celu został powołany zespół naukowców, przedsiębiorców i ekspertów medycznych, w skład którego wchodzą pracownicy Wydziału Inżynierii Mechanicznej, bydgoskich firm CIMAT i MEDSEVEN pod nadzorem dr. n. med., anestezjologa Roberta Włodarskiego, z-cy komendanta WSK w Bydgoszczy.

Respirator będzie umożliwiał właściwe dotlenienie płuc pacjenta zakażonego koronawirusem. Projektem zainteresowało się Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które zwróciło się z prośbą do Rektora UTP w Bydgoszczy o pilne przygotowanie konstrukcji prostych aparatów do wentylacji możliwych do produkcji w polskich zakładach.

Obecnie kompletowane są podzespoły umożliwiające budowę prototypu. Uczelnia przewiduje, że w najbliższych dniach rozpoczną się próby prototypu respiratora tak, aby w jak najkrótszym czasie przekazać jego dokumentacje.