Wizyta wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego na UTP
19 października 2020

16 października 2020 roku wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. dr hab. n. med. Wojciech Maksymowicz odwiedził zespół studentów i naukowców z Inżynierii biomedycznej Wydziału Inżynierii Mechanicznej UTP, który zajmuje się budową respiratora CoViVentilUCM01

Wizyta miała związek z obecną sytuacją pandemii choroby COVID-19 powodowanej wirusem SARS-CoV-2 i zainteresowaniem stanem prac nad uruchomieniem respiratora. Prof. Wojciech Maksymowicz podczas spotkania z całym zespołem omawiał możliwość szybkiego uruchomienia produkcji respiratorów oraz przeprowadzenia badań klinicznych w celu podjęcia działań zmierzających do uzyskania znaku zgodności CE, by następnie wprowadzić je do szpitali. Zespół uzyskał poparcie profesora - w obecnej sytuacji respiratory są bardzo potrzebne. Co ważniejsze - jest to pierwszy polski respirator, a jego konstrukcja daje możliwość wprowadzania kolejnych funkcjonalności.

Z początkiem roku akademickiego 2020/20201 twórcy respiratora otrzymali od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego subwencję w wysokości 1 mln złotych na kontynuację prac badawczych związanych z wytworzeniem kolejnych egzemplarzy respiratora CoViVentilUCM01.

{gallery}aktualnosci/aktualnosci_2020/respiratorwizyta_maksymowicz{/gallery}