Studenci kierunku IOŹE patentują wyniki swoich prac inżynierskich.
13 czerwca 2024

     Praca inżynierska jest ostatnim etapem studiów pierwszego stopnia na uczelni o charakterze technicznym. Każda praca dyplomowa na uczelniach wyższych jest w istocie sprawozdaniem z badań, które dyplomant wykonał, usiłując znaleźć odpowiedź na pytanie wynikające z postawionego celu. Jeśli wyniki badań mają charakter prac wykazujących znaczny poziom innowacyjności warto je zastrzec w Urzędzie Patentowym RP. Studenci kierunku IOZE od jakiegoś czasu starają się patentować swoje pomysły techniczne. Praca dyplomowa jest dla tego typu działań najlepszym kierunkiem! Nasza uczelnia patentami zajmuje się bardzo długo. Na mapie kraju na blisko 140 państwowych uczelni zajmowała z reguły miejsce w pierwszej dziesiątce!

Zaproponowane rozwiązanie chronione jest na etapie zgłoszenia wzoru użytkowego W.132153 - Stacja ładownia pojazdów elektrycznych z instalacją fotowoltaiczną, wspomagana grafenowymi modułami PV oraz folią grzewczą, wyróżnia się tym, że składa się z wiaty w postaci konstrukcji nośnej (2), która zamocowana jest w podłożu w czterech punktach i ma dach nachylony względem podłoża pod kątem 5° - 35°, na którym usytuowane są moduły fotowoltaiczne (1), które połączone są z falownikiem trójfazowym (3),  folią grzewczą (4), gniazdem ładowania (5) podłączonym do rozdzielni elektrycznej, przy czym folie grzewcze (4), mają postać dwóch prostokątnych, symetrycznych pasów folii zawierających elektrody wykonane z aktywnego węgla, przy czym folie grzewcze (4) usytuowane są na podłożu pod baterią pojazdu, w ten sposób, iż ogrzewają baterie energią cieplną w postaci długich fal promieniowania podczerwonego powstałego w wyniku wzrostu oporu elektrod z aktywnego węgla - grzałek grafitowych.

Gratulacje dla studenta Pana inż. Patryka Nowińskiego, który opracował zgłoszenie w ramach swoje pracy inżynierskiej pn. „Projekt carportu z usługą powierzchniowego ogrzewania folią grafenową baterii auta elektrycznego” oraz podziękowania dla Rzecznika patentowego Politechniki Bydgoskiej Pana Piotra Jankowskiego.

Zachęcam wszystkich studentów do podobnych działań! Zresztą nie tylko studentów. Na Politechnice Bydgoskiej jeszcze na etapie funkcjonowania jako Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy promowano tzw. „Szkołę Patentów” na UTP. Młodzież ma spory potencjał do zastrzegania swoich innowacyjnych pomysłów już w szkole średniej. Byle tak dalej!