Podczas spotkania zaprezentowana została idea zbudowania prototypu respiratora CoViVentilUCM02 jako wspólna inicjatywa pracowników, absolwentów i studentów Wydziału Inżynierii Mechanicznej oraz Wydziału Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki przy wsparciu Krajowego Konsultanta ds. obronności w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii. To właśnie oni w odpowiedzi na rozprzestrzenianie pandemii SARS-CoV-2 podjęli się wyzwania, jakim było opracowanie i zbudowanie polskiego prototypu respiratora.
Dzięki współpracy międzywydziałowej i szerszej wymianie doświadczeń merytorycznych technicznych i medycznych udało się zbudować prototyp respiratora CoViVentilUCM02, który zaprezentowano szerszemu gremium podczas XXII Międzynarodowej Konferencji Biocybernetyka i Inżynieria Biomedyczna.
Powstałe urządzenie mieści się w obszarze kierunków studiów inżynieria biomedyczna, informatyka stosowna, a także mechanika i budowa maszyn. Bez wątpienia podkreśla to znaczenie tych kierunków na rynku pracy.
Gratulujemy całemu zespołowi!