KONFERENCJA „DIAGNOSTYKA 2021 Hybrydowe multimedialne sceny mobilne"
W dniach 01-02 grudnia 2021 roku w Polednie koło Bydgoszczy odbyła się dwudziesta jubileuszowa konferencja naukowa „DIAGNOSTYKA 2021 Hybrydowe multimedialne sceny mobilne". Jest to kontynuacja serii międzynarodowych konferencji „Diagnostyka" organizowanych przez pracowników Katedry Eksploatacji Maszyn i Transportu na Wydziale Inżynierii Mechanicznej Politechniki Bydgoskiej. Obrady odbywały się w formie hybrydowej, realizowanej z wykorzystaniem platformy MS Teams oraz poprzez wystąpienia plenarne.
W trakcie obrad konferencji odbyły się prezentacje artykułów i dokonań naukowych z ogólnie pojętego zakresu diagnostyki maszyn. Diagnostyka techniczna pozwala określić aktualny stan techniczny obiektów mechanicznych, co przekłada się w praktyce przemysłowej na uzyskanie znacznych oszczędności materiałowych i finansowych. Głównymi tematami konferencji były postępy w testowaniu maszyn wspierane przez techniki wirtualne, systemy diagnostyczne i ich aplikacje, prezentacja wyników badań i ich aplikacji. Jedna z sesji poświęcona była zagadnieniom związanym z projektem badawczym POIR.04.01.04-00-0045/17 - Hybrydowe multimedialne sceny mobilne szansą na innowację przełomową. Poruszane zagadnienia dotyczyły:
-
weryfikacji modeli wirtualnych w aspekcie doboru materiałów konstrukcyjnych, sposobu ich łączenia i pojawiania się lokalnych naprężeń zmęczeniowych,
-
analizy efektywności funkcjonalnej i ekonomicznej HMSM, jej bezpieczeństwo oraz analiza ryzyka technicznego,
-
analiza metod oceny stanu modułowej konstrukcji multimedialnych scen mobilnych,
-
optymalizacja konstrukcji HMSM pod względem obciążeń, zastosowanych materiałów oraz newralgicznych punktów, w których mogłyby wystąpić spiętrzenia naprężeń.
W konferencji wzięło udział kilkudziesięciu uczestników, a w tym przedstawiciele różnych uczelni z Polski oraz z zagranicy: Wojskowa Akademia Techniczna z Warszawy, Uniwersytet Technologiczno – Humanistyczny w Radomiu, Politechnika Poznańska, Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie,; Politechnika Bydgoska, Lviv Polytechnic National University, Ukraine, Khmelnitsky National University, Ukraine; Slovak University of Agriculture Nitra, Slovakia; University of Novi Sad, Serbia; EAFIT University in Medellin, Colombia; Belarusian National Technical University Minsk, Belarus.
W imieniu Komitetu Organizacyjnego oraz Naukowego dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział.
Opracowali: Marcin Łukasiewicz, Tomasz Kałaczyński