Na przełomie października i listopada 2022 r. miała miejsce konferencja IMECE2022 (International Mechanical Engineering Congress and Exposition) w miejscowości Columbus – stolicy stanu Ohio, USA. Po dwóch latach trybu zdalnego, konferencja powróciła do standardowego wydania face-to-face. Wydarzenie corocznie, od 20 lat, organizowane jest przez stowarzyszenie ASME (American Society of Mechanical Engineers).
Stowarzyszenie to charakteryzują m.in. dane:
• rok założenia, 1880,
• 85 000 członków z 135 krajów,
• organizator 25 konferencji międzynarodowych rocznie,
• wydawnictwo 36 czasopism naukowych,
• artykuły konferencyjne publikowane są w materiałach indeksowanych m. in. w WoS i Scopus; uwzględniane są tylko artykuły wygłoszone – niewygłoszone i nawet opłacone są pomijane.
Zaistniał także wydźwięk polityczny: w związku z wojną w Ukrainie, z udziału w konferencji wykluczono Rosję oraz Białoruś.
Na konferencji zaprezentowano ponad 1600 artykułów w 17 grupach tematycznych. Obrady odbywały się w Greater Columbus Convention Center. Początek każdego dnia wypełniały prezentacje plenarne, w których przedstawiano osiągnięcia ośrodków naukowych oraz firm wdrażających nowe technologie. Duże zainteresowanie wzbudziła m. in. prezentacji firmy Spinlaunch (wybrane dane dostępne na: https://www.spinlaunch.com/ oraz youtube), która przedstawiła prototyp nowego systemu wynoszenia sztucznych satelitów w przestrzeń kosmiczną. Współczesne systemy rakietowe charakteryzują się bardzo dużym kosztem. Wynika on z niekorzystnej relacji masy towaru (satelity wynoszonego na orbitę okołoziemską) do masy paliwa. Masa satelity stanowi zaledwie 2% masy całej rakiety, a paliwa – aż 92%. Aby tę niekorzystną relację zredukować, zaproponowano rozwiązanie podziału startu rakiety na dwa etapy: kinetyczny (przypominający średniowieczną katapultę) oraz rakietowy.
Główną część prezentacji realizowano w sesjach równoległych. Uczestniczenie we wszystkich sesjach jest oczywiście niemożliwe. Z tego powodu, organizatorzy wyposażyli uczestników w aplikację na telefon komórkowy, organizującą udział w konferencji. Na podstawie słów kluczowych wprowadzonych podczas zgłaszania artykułu na konferencję, aplikacja podpowiadała potencjalnie interesujące prezentacje, powiadamiając o miejscu i godzinie ich przedstawiania. Dużym ułatwienie była także możliwość samodzielnego wybrania i zaplanowania interesujących nas tematów, czy też nawiązywanie poprzez tę aplikację kontaktów z innymi uczestnikami konferencji. Poprzez tę aplikację można było podejrzeć, kto z uczestników na jaką prezentację się zapowiedział.
Miałem przyjemność uczestniczenia w tej konferencji oraz wygłosić artykuł pt. „Model of angular object positioning process by a system of oblique friction force fields on parallel planes”. Artykuł ten dotyczy badań realizowanych przez konsorcjum PBS-Regalux w ramach projektu NCBiR „System cross-belt do zautomatyzowanego sortowania ładunków jednostkowych metodą dwuetapową”. Zwyczajem konferencji organizowanych przez ASME jest możliwość uzyskania rekomendacji od recenzentów do opublikowania artykułu w jednym z czasopism ASME, zamiast w materiałach konferencyjnych. Uzyskanie rekomendacji nie oznacza jednak automatycznego przeniesienia artykułu do czasopisma. Chcąc skorzystać z tej opcji, artykuł należy poddać ponownej ocenie i recenzji przez czasopismo. W moim przypadku, artykuł został zaakceptowany do publikacji w Journal of Mechanisms and Robotics (IF=2.576, 100 pkt).
Autor relacji z uczestnictwa w konferencji: prof. dr hab. inż. Tomasz Piątkowski, WIM