Gasimy pożary w elektromobilności
17 października 2022

13 października w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie zorganizowano seminarium w ramach działań Transportowego Obserwatorium Badawczego pt. „Gasimy pożary w elektromobilności”.  

W Seminarium wzięło udział ponad 100 osób. Jednym z uczestników paneli dyskusyjnych był pracownik Wydziału Inżynierii Mechanicznej dr inż. Adam Mroziński.

Ogólny wniosek z prowadzonych dyskusji to fakt, że samochody elektryczne nie palą się ani częściej, ani groźniej niż pojazdy spalinowe. Palą się one po prostu inaczej. Jednak gdy pali się bateria litowo-jonowa takiego samochodu, stawia to ekipy ratownicze przed poważnym wyzwaniem. Konieczne jest wdrożenie odpowiednich procedur (współpraca producentów samochodów elektrycznych i instytucji pożarniczych),  technologii gaszenia oraz systemów informacyjnych dla jednostek gaśniczych. Podobne problemy obserwujemy już w zakresie bezpieczeństwa pożarowego mikroinstalacji PV na domamch, których mamy już w Polsce ponad 1mln oraz domowych magazynów energii (ten rynek też będzie się dynamicznie rozwijał). Dlatego organizatorzy podjęli ten temat w ramach Transportowego Obserwatorium Badawczego.

Dzięki współpracy ze Szkołą Główną Służby Pożarniczej, Politechniką Bydgoską im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich i Polskim Stowarzyszeniem Paliw Alternatywnych uczestnicy seminarium mieli możliwość poznać temat z punktu widzenia różnych interesariuszy: producentów aut elektrycznych, którzy zaproponowali swoje propozycje, producentów baterii, projektantów, deweloperów i przede wszystkim strażaków. Jednym z celów seminarium było również przedstawienie wyników prac badawczych 3 studentów z Politechniki Bydgoskiej, które pozwoliły na wypracowanie koncepcji gaszenia pożarów aut elektrycznych. Zespół ze swoimi studentami prezentowała Pani dr Agnieszka Fujak z Wydziału Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej.

Zapis z relacji seminarium na https://www.youtube.com/watch?v=eMoIlISJMr8